Expert jury


Chairman of the Expert Jury
Yury Kosovan

the Executive Secretary of the Expert Jury
Alexander Mordovin



Chairman of the Presidium of the Expert Jury
Alla Danilovtseva



Chairman of Expert tasting
Irina Zimmermann



Chairman of Consumer's Choice
Vladimir Presnyakov


Academic teaching staff:


Mikhail Balykhin

Pavel Dostálek

Konstantin Kobelev

Igor Loskutov

Frank-Jürgen Methner

Andrey Pomortsev

Fritz Jacob


Members of the Presidium of the Expert Jury:


Rinat Akchurin

Sergey Artamonov

Marina Afonina

Dmitry Butusov

Nikolay Velikdan

Irina Gekht

Mikhail Glazkov

Alexey Gospodarev

Nikola Hruskova

Roland Demleitner

Dmitry Degtyarev

Oleg Dolgikh

Karin Doppelbauer

Sergey Ivanov

Sergey Ivanov

Artem Kiryanov

Anatoly Knyazev

Andrey Kuzmin

David Leishman

Victor Logvinov

Ilya Loevsky

Evgeny Lyulin

Oleg Malashchenko

Dmitriy Milyaev

Marina Mityanina

Vladimir Mishelovin

Roman Nekrasov

Alexey Nemeryuk

Alexey Orlov

Alexander Panov

Andrey Razin

Yury Rudnev

Andrey Ryumshin

Gerard Seghers

Mikhail Semenkin

Hinrich Snell

Nikolay Tagintsev

Dmitry Filippov

Evgeny Fomenko

Valery Kholodov

Denis Cherkesov

Pavel Shapkin

Esben Schjodt


Jury Members of the stage Expert Tasting:


Natalya Antonova

Boris Batashov

Natalya Bakhturova

Vitaly Boltinov

Pavel Borowiec

Jos Brouwer

Jan M. van Bragt

Olga Bykova

Anton Vasilyev

Sandra Ganzenmüller

Marina Grishina

Luca Giaccone

Georg Drexler

Galina Ermolaeva

Vyacheslav Egin

Araik Kazaryan

Andrea Kalrait

Dmitry Karpenko

Otto Köneke

Sylvia Kop

Alexey Korostelev

Alexey Kuzmin

Pekka Kääriäinen

Renat Lukmanov

V.P. Masich

Tatyana Meledina

Maximilian Michel

Roman Nenakhov

Sergey Nosenko

Andrzej Olkowski

Kay-Tassilo Pauli

Tatyana Pivanova

Evgeniy Plotnikov

Natalya Portalimova

Vyacheslav Poyarkov

Markus Raupach

Tatiana Saylaonova

Soslan Samayev

Natalya Spagar

Yury Spiridonov

Regina Ustinova

Hubert Hanghofer

Andreas Hauri

Vladimir Khorshev

Alexey Chekryzhov

Nurby Shantyz

Sergey Shakhov

Elizaveta Shibaeva

Harald Schieder

Jan Šuráň

Alexandra Shchetko


Jury Members of the stage “Consumer’s Choice:


Natalya Avstrievskih

Vasiliy Avstrievskih

Alexey Alekseyenko

Alex Baum

Dmitry Boldyrev

Victor Borisenko

Andreas Brunnbauer

Andrey Volkov

Vyacheslav Golov

Sergey Goncharov

Sergey Ermolaev

Sergey Kraus

Tatyana Kuzmina

Mikhail Kuznetsov

Alexander Muromsky

Oleg Nazarov

Victor Pelenyagre

Petr Podgorodetsky

Leonid Popovich

Olga Presnyakova

Sergey Pugin

Michael Ritter

Andrey Rogov

Sergey Serdyutsky

Irina Sinyuts

Alexey Taran

Thimo Holst

Alexander Shaganov

Alexander Schnelle

Yury Yudich

Mikhail Yakubchik
Print PDF